HomeTravelThe James Beard Award 2022 winners are ...

The James Beard Award 2022 winners are …

(CNN) — An Indian road meals restaurant in Asheville, North Carolina, and an African American chef at a effective eating restaurant in Savannah, Georgia, earned two of the American culinary group’s prime awards on Monday evening.

Mashama Bailey, chef at The Grey in Savannah, is 2022’s James Beard Award Winner for Outstanding Chef.

“Black and brown folks, immigrants, mom-and-pop shops have been bubbling underneath the surface of this industry, working hard for a long time establishing our place in American food. I stand on the backs of many of them and today a little Black girl or a little Black boy can see themselves as a future Outstanding Chef,” Bailey stated in accepting the award.

Mashama Bailey of The Grey in Savannah, Georgia, earned the Outstanding Chef Award.

Dylan Wilson/The New York Times/Redux

Chai Pani, an Asheville restaurant serving shiny, crispy Indian road snacks, earned the James Beard Award for Outstanding Restaurant.

The James Beard Restaurant and Chef Awards ceremony was held Monday evening on the Lyric Opera in Chicago.

Chicago Mayor Lori Lightfoot welcomed the awards ceremony to Chicago and stated it bolstered the town’s foodie bona fides. She was one in every of many audio system who talked concerning the difficulties attributable to Covid-19.

“Your hard work, your dedication and resilience … in conquering challenges of this great pandemic is a testament to the adage: ‘What doesn’t break you makes you stronger.'”

The 2022 awards mark the primary bestowed beneath new insurance policies and procedures and a brand new code of ethics sparked by allegations of cooks’ unhealthy habits and an absence of range.

The awards in lots of key classes have been abruptly referred to as off in 2020 and remained on pause in 2021 amid the business’s pandemic upheaval and the inspiration’s work on the brand new framework.

The nonprofit James Beard Foundation was established greater than 30 years in the past, shortly after “pioneer foodie” James Beard’s loss of life, “to celebrate, support and elevate the people behind America’s food culture.”

Beard was the host of “I Love to Eat,” the primary meals program on community tv in 1946 and was referred to as the “Dean of American Cookery” by The New York Times in 1954.

Here’s the complete record of the 2022 James Beard Restaurant and Chef Awards nominees. The winners in every class are listed in daring.

Outstanding Restaurateur 

• Ashok Bajaj, Knightsbridge Restaurant Group (Rasika, Bindaas, Annabelle, and others), Washington, DC

• WINNER: Chris Bianco, Tratto, Pane Bianco, and Pizzeria Bianco, Phoenix

• Kevin Gillespie, Red Beard Restaurants (Gunshow and Revival), Atlanta

• Akkapong “Earl” Ninsom, Langbaan, Hat Yai, Eem, and others, Portland, Oregon

• Chris Williams, Lucille’s Hospitality Group, Houston

• Ellen Yin, High Street Hospitality Group (Fork, a.kitchen + bar, High Street Philly, and others), Philadelphia

Outstanding Chef 

• Reem Assil, Reem’s, Oakland and San Francisco

• WINNER: Mashama Bailey, The Grey, Savannah, Georgia

• Peter Chang, Peter Chang, Virginia and Maryland

• Jason Vincent, Giant, Chicago

• Rachel Yang and Seif Chirchi, Joule, Seattle

Outstanding Restaurant 

• Brennan’s, New Orleans

• Butcher & Bee, Charleston, South Carolina

• WINNER: Chai Pani, Asheville, North Carolina

• Parachute, Chicago

• The Walrus and the Carpenter, Seattle

Emerging Chef

• Angel Barreto, Anju, Washington, DC

• Calvin Eng, Bonnie’s, New York City

• Cleophus Hethington, Benne on Eagle, Asheville, North Carolina

• Serigne Mbaye, Dakar Nola, New Orleans

• WINNER: Edgar Rico, Nixta Taqueria, Austin

• Crystal Wahpepah, Wahpepah’s Kitchen, Oakland, California

Best New Restaurant

• Angry Egret Dinette, Los Angeles

• Bacanora, Phoenix

• BARDA, Detroit

• Dhamaka, New York City

• Horn BBQ, Oakland, California

• Kasama, Chicago

• Leeward, Portland, Maine

• WINNER: Owamni, Minneapolis

• Oyster Oyster, Washington, DC

• Roots Southern Table, Farmers Branch, Texas

• Ursula, New York City

Outstanding Pastry Chef

• WINNER: Warda Bouguettaya, Warda Pâtisserie, Detroit

• Margarita Manzke, République, Los Angeles

• Claudia Martinez, Miller Union, Atlanta

• Ruben Ortega, Xochi, Houston

• Caroline Schiff, Gage & Tollner, New York City

Outstanding Baker

• Maya-Camille Broussard, Justice of the Pies, Chicago

• Atsuko Fujimoto, Norimoto Bakery, Portland, Maine

• WINNER: Don Guerra, Barrio Bread, Tucson, Arizona

• Caroline Schweitzer and Lauren Heemstra, Wild Crumb, Bozeman, Montana

• Zak Stern, Zak the Baker, Miami

Outstanding Hospitality

• WINNER: Cúrate, Asheville, NC

• House of Prime Rib, San Francisco

• Hugo’s, Houston

• Sylvia’s Restaurant, NYC

• Ticonderoga Club, Atlanta

Outstanding Wine Program

• WINNER: The Four Horsemen, New York City

• Frenchette, NYC

• The Little Nell, Aspen, CO

• Maydan, Washington, D.C.

• Rebel Rebel, Somerville, MA

Outstanding Bar Program

• Alley Twenty Six, Durham, North Carolina

• Attaboy, Nashville, Tennessee

• barmini by José Andrés, Washington, DC

• WINNER: Julep, Houston

• Nobody’s Darling, Chicago

Best Chefs

Best Chef: California

• WINNER: Brandon Jew, Mister Jiu’s, San Francisco

• Bryant Ng, Cassia, Santa Monica, California

• Sarintip “Jazz” Singsanong, Jitlada, Los Angeles

• James Syhabout, Commis, Oakland, California

• Pim Techamuanvivit, Nari, San Francisco

Best Chef: Great Lakes (IL, IN, MI, OH)

• Omar Anani, Saffron De Twah, Detroit

• Jason Hammel, Lula Cafe, Chicago

• Noah Sandoval, Oriole, Chicago

• John Shields and Karen Urie Shields, Smyth, Chicago

• WINNER: Erick Williams, Virtue Restaurant & Bar, Chicago

Best Chef: Mid-Atlantic (DC, DE, MD, NJ, PA, VA) 

• Angel Barreto, Anju, Washington, DC

• Amy Brandwein, Centrolina, Washington, DC

• Jesse Ito, Royal Izakaya, Philadelphia

• WINNER: Cristina Martinez, South Philly Barbacoa, Philadelphia

• Chutatip “Nok” Suntaranon, Kalaya Thai Kitchen, Philadelphia

Best Chef: Midwest (IA, KS, MN, MO, NE, ND, SD, WI) 

• WINNER: Dane Baldwin, The Diplomat, Milwaukee

• Karen Bell, Bavette La Boucherie, Milwaukee

• Jorge Guzmán, Petite León, Minneapolis

• Gregory León, Amilinda, Milwaukee

• Sean Sherman, Owamni, Minneapolis

• Yia Vang, Union Hmong Kitchen, Minneapolis

Best Chef: Mountain (CO, ID, MT, UT, WY)

• Jose Avila, El Borrego Negro, Denver

• Cody Cheetham, Tavernetta, Denver

• WINNER: Caroline Glover, Annette, Aurora, Colorado

• Dana Rodriguez, Work & Class, Denver

• Eric Skokan, Black Cat Farm Table Bistro, Boulder, Colorado

Best Chef: New York State 

• Amanda Cohen, Dirt Candy, New York City

• JJ Johnson, FIELDTRIP, New York City

• Ayesha Nurdjaja, Shuka, New York City

• WINNER: Chintan Pandya, Dhamaka, New York City

• Junghyun Park, Atomix, New York City

Best Chef: Northeast (CT, MA, ME, NH, RI, VT)

• Vien Dobui, CÔNG TỬ BỘT, Portland, Maine

• Tiffani Faison, Orfano, Boston

• Courtney Loreg, Woodford Food & Beverage, Portland, Maine

• WINNER: Nisachon Morgan, Saap, Randolph, Vermont

• Damian Sansonetti, Chaval, Portland, Maine

Best Chef: Northwest and Pacific (AK, HI, OR, WA) 

• Carlo Lamagna, Magna Kusina, Portland, Oregon

• WINNER: Robynne Maii, Fête, Honolulu

• Thomas Pisha-Duffly, Oma’s Hideaway, Portland, Oregon

• Sheldon Simeon, Tin Roof, Kahului, Hawaii

• Mutsuko Soma, Kamonegi, Seattle

Best Chef: Southeast (GA, KY, NC, SC, TN, WV)

• Katie Button, Cúrate, Asheville, North Carolina

• Greg Collier, Leah & Louise, Charlotte, North Carolina

• Philip Krajeck, Rolf and Daughters, Nashville

• Cheetie Kumar, Garland, Raleigh, North Carolina

• WINNER: Ricky Moore, SALTBOX Seafood Joint, Durham, North Carolina

Best Chef: South (AL, AR, FL, LA, MS, PR) 

• Blake Aguillard and Trey Smith, Saint-Germain, New Orleans

• WINNER: Adam Evans, Automatic Seafood and Oysters, Birmingham, Alabama

• Timothy Hontzas, Johnny’s Restaurant, Homewood, Alabama

• Melissa M. Martin, Mosquito Supper Club, New Orleans

• Isaac Toups, Toups’ Meatery, New Orleans

Best Chef: Southwest (AZ, NM, NV, OK) 

• WINNER: Fernando Olea, Sazón, Santa Fe

• Martín Rios, Restaurant Martín, Santa Fe

• Salazar Brothers, La Guelaguetza, Albuquerque, New Mexico

• Giovanni Scorzo, Andreoli Italian Grocer, Scottsdale, Arizona

• Jamie Tran, The Black Sheep, Las Vegas

Best Chef: Texas

• Tiffany Derry, Roots Southern Table, Farmers Branch

• Christine Ha and Tony J. Nguyen, Xin Chào, Houston

• Quy Hoang, Blood Bros. BBQ, Bellaire

• Steven McHugh, Cured, San Antonio

• WINNER: Iliana de la Vega, El Naranjo, Austin

Top picture: Chai Pani, Asheville, North Carolina (USA Today Network)

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

//grunoaph.net/4/4783938